Uncategorized

Ambassador Animal Resource and Information Center: “Ball Python.”

Ambassador Animal Resource and Information Center: “Ball Python.”

Každé čtyři až šest týdnů se krajta koulová svléká z kůže, což je proces, který trvá tři nebo čtyři dny.

Kde žijí krajty kulové? Ve volné přírodě se krajty kulovité vyskytují v oblasti subsaharské Afriky. Žijí především na velkých pastvinách, ale mohou šplhat po stromech v okolních lesích. Většina krajt žije v norách v zemi. Krajty kulové jsou noční zvířata, která v noci hlídkují kvůli dalšímu jídlu. Přes den se krajty rády schovávají pod:

Hromady listů Spadlé klády Skály Podzemní nory vyhloubené savci

Co jedí krajty kulové? Díky schopnosti rozšířit čelisti požírají krajty hlodavce až do velikosti dvojnásobku jejich hlavy. Jejich strava zahrnuje:

Krysy rejsci Jerboas Ostatní drobní savci Ptactvo

Co se stane, když mě kousne Ball Python?

Krajty nejsou přirozeně agresivní zvířata, takže obvykle nezačnou kousat. Ve skutečnosti, když jsou ohroženi, kulové krajty ustoupí a schovají se a čekají, až v působivém okamžiku zaútočí na agresora. Poté se sbalí a schovají hlavu, aby se ochránili před zpětným útokem.

Stále se vám může stát, že vás krajta kousne a jejich kousnutí je bolestivé. Kulové krajty mají kolem 150 zubů, které jsou dlouhé 1 centimetr. Díky zahnutému tvaru drží jejich zuby kořist, když se stahují a zabíjejí.

Pokračování

Pokud se krajta kousne, můžete mít příznaky a vedlejší účinky, jako jsou:

Punkční značky v místě rány Zarudnutí, otok a zánět Silná bolest Nevolnost a zvracení Těžké dýchání Změny vidění Pocení Pocit brnění ve tváři, pažích a nohou

Pokud vás kousne váš mazlíček nebo mazlíček kamaráda, vraťte krajtu kulovou zpět do jeho prostředí. Pokud jste ve volné přírodě a dostanete kousnutí, nepokoušejte se hada chytit. Zde je několik dalších „nedoporučovaných“, pokud jde o hadí kousnutí:

Nepřikládejte na oblast turniket Nesnažte se ránu rozříznout Neaplikujte led ani neponořujte ránu do vody

Okamžitě zavolejte svého lékaře nebo jděte na místní pohotovost pro okamžitou lékařskou pomoc. I bez jedu může hadí udidlo způsobit vážné poškození vašeho těla. Možná budete potřebovat stehy a léky k léčbě kousnutí krajtou.

Klady Ball Pythons

Mírný způsob. Krajty nejsou agresivní, takže když hadi chodí, jsou dobrými mazlíčky. Mějte na paměti, že kulové krajty se rády stočí do klubíčka. Nikdy by neměli být vytlačeni z cívky, jinak by se mohli chovat agresivně.

Dlouhá životnost. I v zajetí se krajty kulové dožívají dvaceti let. Pokud hledáte mazlíčka s dlouhou životností, krajta kulová ho má.

Nevýhody Ball Pythons

Jsou to divoká zvířata. I když jsou chováni v zajetí, jsou krajty kulové od přírody stále divoké. Mějte na paměti, že krajta kulovitá chovaná v zajetí by neměla být vypuštěna zpět do přírody, protože nemusí být schopna lovit, skrývat se a přežít.

Specializovaná péče. Krajta kulová potřebuje dostatečně velkou klec, takže má prostor pro pohyb. Potřebuje také specializovanou stravu, veterinární péči a socializaci.

WebMD Medical Reference Recenzoval Dan Brennan, MD dne 28. června 2021

Zdroje

ZDROJE:

Ambassador Animal Resource and Information Center: “Ball Python.”

Web o rozmanitosti zvířat: “Python regius: Ball Python, Royal Python.”

CDC: “Jak předcházet hadímu uštknutí nebo na něj reagovat.”

Oakland Zoo: “Ball (Royal) Python.”

Když zakládáte akvárium, chcete svým novým mazlíčkům zajistit bezpečné a zdravé prostředí. Postupem času můžete představit nové ryby a rostliny. To vás vystavuje riziku zavlečení nových bakterií, parazitů a dokonce červů do vaší nádrže. 

Můžete přijmout opatření, abyste se vyhnuli rozvoji problému s červy. Pokud se ocitnete v odčervování akvária, postupujte podle následujících kroků a tipů, které vám celý proces usnadní.

Co jsou červi Detritus?

Detritus červi jsou kroužkovití červi a jsou velmi podobní žížalám a pijavicím. Jsou tak malinké, že si jich v nádrži zpočátku možná ani nevšimnete. Detritus červi jsou tenké, špičaté a mají bílohnědou barvu. 

Uvidíte je v písku nebo oblázcích vaší nádrže. Tento konkrétní typ červa požírá rozkládající se ryby a rostlinný odpad a vašim rybám neublíží. Ve skutečnosti jsou v akváriích velmi běžné. Celkově jsou prospěšné při čištění vaší nádrže a udržování zdravé rovnováhy v ekosystému vaší nádrže. 

Detritus červi mohou být na obtíž, pokud jsou přemnožení ve vašem akváriu. K tomu dochází, když nádrž pravidelně nečistíte dr.derm nefunguje. Jak se detritus červi množí, jejich zdroje potravy a kyslíku se snižují. To způsobí, že vyšplhají po nádrži směrem k hladině vody.

Jak se zbavit červů Detritus

Tradiční odčervovače nefungují na detritus červy a mohou skutečně poškodit vaše mazlíčky, proto je nepoužívejte v nádrži. Místo toho se zaměřte na řádné čištění nádrže. I když svou nádrž úplně nezbavíte detritus červů, můžete jejich populaci dostat zpět na zvládnutelnou úroveň.

Odstraňování červů začíná důkladným čištěním nádrže. 

Odpojte zařízení. Pokud filtr necháte zapnutý, může se během čištění poškodit.

Připravte si zásoby:

Dvě čisté kbelíky Houby Sifon na štěrk nebo písek Náhradní voda

Připravte si kbelíky. Použijte jeden kbelík k vysávání červů a jiných nečistot a druhý k nalití čerstvé vody.

Odstraňte červy. Pracujte metodicky pomocí pískového nebo štěrkového sifonu – tomu se říká vysávání – k odstranění červů ze stran a dna vašeho akvária. Ujistěte se, že v procesu neodstraníte více než 10%-15% vody.

Doplňte si nádrž. Pomalu přidávejte množství vody, které jste odebrali při čištění. Otestujte vodu, abyste se ujistili, že dosáhnete vhodné úrovně pH a solného roztoku. Zapojte filtr, abyste odstranili všechny zbývající nečistoty plovoucí kolem.

V případě potřeby opakujte tento proces každý týden po dobu několika týdnů, dokud nedosáhnete požadovaných výsledků. Pak se ujistěte, že neustále udržujete čistotu své nádrže, abyste zase neměli příliš mnoho červů.

Pokračování

Co jsou červi planaria?

Planaria červi jsou méně časté než červi detritus a je mnohem těžší je odstranit. Planaria jsou ploštěnci a do akvárií se nejčastěji dostávají přes živé jezírkové rostliny. Nejčastěji se vyskytují v přírodních vodních zdrojích a snadno se přesazují do akvárií. Sladkovodní i mořská akvária jsou ohrožena rozvojem planárií. 

I když jsou malé, když budete pozorně sledovat, uvidíte je lézt po skle uvnitř akvária. Protože k rozmnožování nevyžadují páření, je obtížné je úplně odstranit. Ve skutečnosti, když jednoho zkrátíte na polovinu, jednoduše to povede ke dvěma červům. 

I když jsou mrchožrouti, podobně jako červi detritus, jsou nebezpeční, protože jsou také masožravci. Nemusí ublížit vašim zdravým dospělým rybám, ale mohou se živit rybími jikry, mláďaty a slabými dospělými.

Jak se zbavit červů planaria

Zbavit se červů planaria vyžaduje chemické ošetření. Vzhledem k tomu, že chemikálie jsou pro vaše ryby nebezpečné, nechejte si odborníkem potvrdit jejich přítomnost před pokusem o ošetření. 

Před výběrem chemického ošetření prozkoumejte všechny své možnosti. Pokud je to možné, poraďte se s veterinářem, které z nich jsou bezpečné pro vaše konkrétní plemeno ryb. Zvláště ohrožené jsou druhy bezobratlých, jako jsou hlemýždi a krevety, které by měly být odstraněny. Žraloci, stříbřití, perutýni, piraně, krmítka při dně a některé ryby bez šupin nebo metynní mohou mít také vyšší pravděpodobnost reakce na odčervovací chemikálie. 

U všech chemikálií se ujistěte, že používáte přesné dávkování doporučené výrobcem. Příliš mnoho chemikálie také poškodí nebo zabije vaše ryby.

Prevence červů ve vaší nádrži

Karanténa nové ryby. Před zavedením nových ryb do akvária si promluvte se svým veterinářem nebo zverimexem. Když si koupíte novou rybu od chovatele nebo zverimexu, nemůžete si být jisti, že je zcela zdravá. 

Proto je dobré ponechat nové ryby oddělené, než je přidáte do stávajícího akvária. To vám umožní zhodnotit zdraví a chování vašeho nového mazlíčka – hledat známky červů, parazitů nebo jiných zdravotních problémů.

Najděte si rybího veterináře. Nechcete se přistihnout, že ve chvíli, kdy to potřebujete, se snažíte najít profesionála. Je to skvělý nápad navázat vztah s veterinářem ve vaší oblasti, abyste mohli volat na dotazy a prohlídky. 

Pokračování

Vzhledem k tomu, že ne všichni veterináři ryby léčí, budete chtít provést průzkum a najít specialistu ve vaší oblasti.

Příznaky onemocnění ryb. I když ve svém akváriu nevidíte červy, můžete sledovat známky toho, že jsou vaše ryby nemocné. Pokud máte nějaké obavy o zdraví svých ryb, poraďte se se svým veterinářem. Existuje řada příznaků, které byste měli sledovat a které mohou naznačovat, že vaše ryba je nemocná:

Být dezorientovaný Plavání v lichém vzoru nebo hlavou dolů Nejíst Bílé skvrny objevující se na šupinách nebo žábrách Odbarvení Problémy s dýcháním, jako je pobyt na hladině vody Vykulené oči Hlen objevující se na těle Tření o tvrdé povrchy Izolovat se od ostatních ryb Vředy Nadýmání Změna tvaru, velikosti nebo vzhledu

Po desetiletí vědci propagovali kmenové buňky jako potenciální léčbu řady nemocí. Lékaři již používají kmenové buňky k léčbě lidí s leukémií, lymfomem a jinými krevními poruchami a také k léčbě některých solidních rakovinných nádorů.

Domácí zvířata mohou také využít léčby kmenovými buňkami. "Při použití do vhodných podmínek si myslím, že tato terapie výrazně pomůže velkému množství zvířat. Ve správných případech už byly výsledky ohromující," říká Sean Owens, DVM, DACVP. Je docentem na UC Davis School of Veterinary Medicine a lékařským ředitelem školní laboratoře regenerativní medicíny.

Nejběžnější a nejúspěšnější veterinární použití kmenových buněk léčí osteoartrózu u psů, stejně jako poranění kostí, kloubů, šlach, vazů a míchy. Časný výzkum také ukazuje, že kmenové buňky by mohly úspěšně léčit suché oko u psů a stomatitidu – závažné, bolestivé onemocnění úst – u koček. V budoucnu by domácí mazlíčci a lidé mohli těžit z terapie kmenovými buňkami pro chronická onemocnění, jako je diabetes a autoimunitní onemocnění, jako je lupus, říká Owens.

Co je terapie kmenovými buňkami?

Kmenová buňka je prázdná břidlice, která se může stát jakýmkoli typem buňky s potenciálem regenerovat tkáň v části těla, kde ji nemoc poškodila a způsobila ztrátu funkce.

Terapie domácími kmenovými buňkami využívá kmenové buňky z kostní dřeně, pupečníkové krve nebo tuku vašeho domácího mazlíčka nebo jiného zvířete stejného druhu. Veterinární lékař injektuje kmenové buňky do nemocné oblasti, jako je kolenní kloub poškozený osteoartrózou. Buňky se přesunou do zanícené nebo poškozené tkáně, potlačí zánět, zmírní bolest a způsobí růst nové tkáně. Tato nová tkáň je více podobná původní tkáni než jizva, která by typicky rostla v neléčené zanícené oblasti, vysvětluje Owens.

Léčba kmenovými buňkami není vhodná pro každého domácího mazlíčka nebo pro každý stav. Pozor na veterináře, kteří tvrdí, že je to všelék. Ani to není pro každý rozpočet. Kurz dvou až tří injekcí může stát 2 000 $ nebo více. Pokud máte prostředky a váš mazlíček má před sebou ještě několik dobrých let, může být terapie kmenovými buňkami dobrou volbou. Najděte veterináře, který má zkušenosti s terapií, a zeptejte se na spoustu otázek, včetně nejen toho, zda by váš pes nebo kočka byli dobrým kandidátem, ale také proč.

Pokračování

Expert Q&A

Q: "Můj pes, 9letý modrý heeler mix, má šedý zákal. Cítím s ním, ale je operace nutná a stojí za to?"– Katie Smith, 34, specialista na výukové technologie, Atény, GA.

A: "Veterinární oftalmolog by měl vašeho psa vyšetřit, zda má operace smysl. Někdy čočka vypadá zakalená kvůli stárnutí. Také mnoho plemen dostane šedý zákal v důsledku dědičné degenerace sítnice. Operace šedého zákalu by u nich nefungovala. Bez chirurgického zákroku se většina psů dobře adaptuje na ztrátu zraku a nadále mají dobrou kvalitu života, ale vhodným kandidátům může operace šedého zákalu pomoci obnovit zrak." — Nancy Bromberg, VMD, DACVO veterinární oftalmolog, veterinární specialisté VCA Southpaws & Pohotovostní centrum, Fairfax, VA

Najděte další články, procházejte zpětná vydání a přečtěte si aktuální vydání "Časopis WebMD."

WebMD Magazine – funkce Zhodnotil William Draper, DVM dne 15. dubna 2014

Zdroje

ZDROJE:

Nancy Bromberg, VMD, DACVO veterinární oftalmolog, veterinární specialisté VCA Southpaws & Pohotovostní centrum, Fairfax, VA.

Sean Owens, DVM, DACVP, docent na UC Davis School of Veterinary Medicine a lékařský ředitel školní laboratoře regenerativní medicíny.

Americká lékařská asociace: "Základy výzkumu kmenových buněk."

Park, S. Cytoterapie, zveřejněno online 23. srpna 2013.

Park, S. Cytoterapie, zveřejněno online 21. února 2012.

Ryu, H. Veterinární kliniky Severní Ameriky, Praxe malých zvířat, zveřejněno online 9. srpna 2012.

Gericota, B. Translační medicína kmenových buněk, zveřejněno online 14. ledna 2017.

Quintanilha, L. Hepatologický výzkum, zveřejněno online 17. července 2013. 

Tisková zpráva, UC Davis.

Cyranoski, D. Příroda, 10. dubna 2013.

je to na pohovce. Je po celém vašem oblíbeném svetru. Jeho chuchvalce se snášejí po podlaze obývacího pokoje jako chamraďáci.

Přiznejte si to. Naši chlupatí přátelé budou línat. Ale naštěstí existuje stále se rozrůstající řada nástrojů na odstraňování škůdců, které nám pomáhají zvládnout chlupatý nápor.

Hlídání domácích mazlíčků 101

Je normální, že kočky a psi línají. Joe Bartges, profesor medicíny a výživy na College of Veterinary Medicine na University of Tennessee, říká: "Vypadávání je přirozený proces, který umožňuje ztrátu starších a často mrtvých vlasů, takže mohou růst nové."

Bartges říká, že někteří mazlíčci sezónně línají, "foukání" jejich zimní kabáty, když přijde jaro. Jiní, jako domácí mazlíčci a krátkosrstí mazlíčci, mohou línat po celý rok. Když si uděláte čas na kartáčování vašeho mazlíčka, pomůže vám to určit, kde většina chlupů skončí – v koši nebo na vás.

I když vám nevadí, že si na svých oblíbených kalhotách najdete trochu kožíšku, péče o vaši kočku nebo psa vám oběma může nabídnout skutečné výhody, včetně prevence bolestivých uzlů a zacuchání, minimalizace chlupů domácích mazlíčků v domácnosti a pomůže vám zachytit příznaky nemoci domácích mazlíčků. nebo parazity a posílení vazby mezi zvířetem a člověkem. Vše, co potřebujete, je trochu času a správné nástroje.

Základy kartáčování

Nepotřebujete sadu složitých kartáčů a hřebenů, abyste zvládli línání domácích mazlíčků. Ve skutečnosti, "Profesionální kadeřníci používají stejné nástroje jako majitelé," říká Barbara Bird, certifikovaná mistrovská kadeřnice praktikující v Arizoně. Mezi některé z těchto nástrojů pro odstraňování skvrn patří:

Hřebeny se širokými zuby: Obvykle plastové nebo kovové, se široce oddělenými zuby. Hladší kartáče: Tyto kartáče mají často pravoúhlou hlavu a jemné kovové hroty. Kovové hřebeny s čepelí na rukojeti: Novější nástroje na odstraňování chlupů pro domácí mazlíčky, jako je FurBuster nebo Furminator. Kartáče se štětinami: Štětiny těchto známých kartáčů mohou být vyrobeny ze syntetických nebo přírodních štětin. Špendlíkové kartáče: Často ve tvaru štětinového kartáče, ale s kovovými (nebo někdy dřevěnými) kolíky místo štětin. Gumové kartáče: Přicházejí v různých tvarech; každý má gumové hroty.